Pravoslavni pogreb

DOMOV / VERSKI-POGREB / PRAVOSLAVNI-POGREB

Pravoslavni verski obred

pogrebi, osmrtnice

Za pravoslavce je značilno, da umirajočemu prižgejo svečo in mu jo postavijo nad glavo ali v roke. Svečo prižge najbližji sorodnik. Očetu ali materi svečo prižge sin ali hči.

Ko oseba premine, pričnejo svojci s pripravami na pogreb. Najprej se opravi umivanje, britje in oblačenje pokojnika v svečano obleko. Umivanje opravi starejši moški ali ženska (v primeru, da je pokojna oseba ženskega spola). Ponavadi  se telo obriše z vlažnimi brisačami, moškega obrijejo, mu postrižejo nohte in ga oblečejo v novo obleko, katero je pokojnik  pripravil že pred smrtjo. Nato se pokojnika položi na mizo (v večji sobi) ali pa ostane v postelji (v kateri je umrl), dokler se ne pripravi krsta. Na prsi se mu položita leva in desna roka (desna roka na levo roko), zvezani z robčkom ali tanjšo brisačo. Prav tako se zvežejo tudi noge (okoli gležnjev) in glava (pod brado in čez čelo) ter se mu zaprejo oči.   

Pomembno je, da med smrtjo in pogrebom mine 24 ur in da pokojnik ostane čez noč v svoji hiši. Okrog njega se posedejo njegovi sorodniki in prijatelji. Pogovor teče o resnih temah, berejo se molitve za pokoj duše in spominjajo se lepih spominov na pokojnega. To se ponavadi dogaja na vaseh, v mestih pokojnika položijo v vežico, kjer se opravi tudi verski obred.

Naslednji dan, torej 24 ur po smrti, se opravi pogreb. Še preden pokojnika odpeljejo na pokopališče, pridejo sorodniki in prijatelji v njegovo hišo, kjer svojcem najprej izrečejo sožalje, nato stopijo v sobo, kjer leži pokojnik, prižgejo svečo, se poklonijo svetim osebam (ikone), položijo cvetje in odidejo v sobo za goste. Ob dogovorjenem času pride pravoslavni verski uslužbenec (paroh) in opravi verski del obreda. Vsem prisotnim se podelijo sveče. Družina pokojnega stoji na desni strani krste. V času verskega obreda vlada popolna tišina in resnost.. Nato se vsak posameznik počasi približa h krsti, se prekriža in poljubi pokojnika.

Po verskem obredu  krsto s pokojnikom odpeljejo na pokopališče. Oblikuje se povorka. Na čelu povorke se nosi pravoslavni križ, za križem hodijo mlajše osebe, ki nosijo cvetje. Za cvetjem se nosi oziroma pelje krsta s pokojnikom, čigar noge so obrnjene naprej. Za pokojnikom hodi verski uslužbenec, za njim pa sorodniki (po vrsti od bližnjih do daljnih) in na koncu še ostali ljudje.

Pokojnika s pomočjo vrvi položijo v grob. Nato vsi prisotni vržejo pest zemlje na krsto, izrekajoč besede:

“Bog mu naj duši oprosti.”

Prispevek je pripravila ga. Elvina Babajić, vodja pogrebnega podjetja Pogrebne storitve Babajić d.o.o. (kliknite za več informacij); www.pogrebne-storitve-babajic.si